Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Uszkodzenia nerwu udowego

Nerw udowy składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L2-L4 będąc tym samym największym nerwem splotu lędźwiowego. Na całym przebiegu nerwu wyróżnia się 4 główne części: lędźwiową, biodrową, pachwinową oraz udową. 

Zakres unerwienia za pośrednictwem nerwu udowego

 1. ruchowo:
  • mięsień biodrowo-lędźwiowy
  • mięsień krawiecki
  • mięsień czworogłowy uda
 2. czuciowo
  • skóra przedniej powierzchni uda
  • wewnętrzna strona podudzia
  • wewnętrzna strona stopy

Przyczyny uszkodzenia nerwu udowego

Do uszkodzeń nerwu udowego może dojść na skutek z pozoru błahych zranień poprzez złamania miednicy, zwichnięcia stawu biodrowego, wypadnięcie krążka międzykręgowego powodującego ucisk na korzenie nerwowe aż po guzy rozwijające się w obrębie miednicy.

Obraz kliniczny

Objawy związane z uszkodzeniem nerwu udowego to przede wszystkim  osłabienie zginania uda oraz osłabienie wyprostu stawu kolanowego co w znacznym stopniu utrudnia nie tylko wchodzenie po schodach ale w ogóle poruszanie się. W obrazie klinicznym dominują objawy związane z uszkodzeniem mięśnia czworogłowego uda. Dochodzi do upośledzenia czucia na przedniej powierzchni uda a także na wewnętrznej stronie podudzia i stopy.

Postępowanie rehabilitacyjne

Bardzo ważna jest indywidualna, systematyczna rehabilitacja. Zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia sa niezbędne aby wspomagać funkcje mięśniowe. W celu poprawy chodu stosuje się unieruchomienie  kończyny w stawie kolanowym. 

Tagi

nerw splotu lędźwiowego splot kędźwiowy promieniowanie do przedniej strony nogi ból przedniej części uda ból promieniujący osłabienie wyprostu w stawie kolanowym

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej