Uszkodzenia nerwu udowego
Nerw udowy składa się z włókien pochodzących z nerwów rdzeniowych L2-L4 będąc tym samym największym nerwem splotu lędźwiowego. Na całym przebiegu nerwu wyróżnia się 4 główne części: lędźwiową, biodrową, pachwinową oraz udową.
Zakres unerwienia za pośrednictwem nerwu udowego
- ruchowo:
- mięsień biodrowo-lędźwiowy
- mięsień krawiecki
- mięsień czworogłowy uda
- czuciowo
- skóra przedniej powierzchni uda
- wewnętrzna strona podudzia
- wewnętrzna strona stopy
Przyczyny uszkodzenia nerwu udowego
Do uszkodzeń nerwu udowego może dojść na skutek z pozoru błahych zranień poprzez złamania miednicy, zwichnięcia stawu biodrowego, wypadnięcie krążka międzykręgowego powodującego ucisk na korzenie nerwowe aż po guzy rozwijające się w obrębie miednicy.
Obraz kliniczny
Objawy związane z uszkodzeniem nerwu udowego to przede wszystkim osłabienie zginania uda oraz osłabienie wyprostu stawu kolanowego co w znacznym stopniu utrudnia nie tylko wchodzenie po schodach ale w ogóle poruszanie się. W obrazie klinicznym dominują objawy związane z uszkodzeniem mięśnia czworogłowego uda. Dochodzi do upośledzenia czucia na przedniej powierzchni uda a także na wewnętrznej stronie podudzia i stopy.
Postępowanie rehabilitacyjne
Bardzo ważna jest indywidualna, systematyczna rehabilitacja. Zabiegi fizykoterapeutyczne, ćwiczenia sa niezbędne aby wspomagać funkcje mięśniowe. W celu poprawy chodu stosuje się unieruchomienie kończyny w stawie kolanowym.