Uszkodzenie nerwu piszczelowego
Nerw piszczelowy stanowi jedną z dwóch gałęzi nerwu kulszowego. Związany jest z włóknami rdzeniowymi L4-S2, a jego początek w większości przypadków znajduje się w okolicy dołu podkolanowego.
Zakres unerwienia za pośrednictwem nerwu piszczelowego
- ruchowy
- mięsień brzuchaty łydki
- mięsień płaszczko waty
- mięsień piszczelowy tylny
- mięsień zginacz długi palcówlowego
- mięsień zginacz długi palucha
- mięsień zginacz krótki palców
- mięsień zginacz krótki palucha
- mięśnie międzykostne
- mięsnie glistowate
- czuciowy
- tylna powierzchnia podudzia
- dolna powierzchnia podudzia
- tylna powierzchnia stopy
Jakie są przyczyny oraz skutki uszkodzenia nerwu piszczelowego?
Uszkodzenia nerwu piszczelowego są stosunkowo rzadkie. Najczęściej dochodzi do nich na skutek obrażeń dołu podkolanowego oraz goleni. Na skutek porażenia nerwu piszczelowego niemożliwe jest wykonanie ruchu zgięcia podeszwowego stopy i palców co przejawia się brakiem możliwości wspięcia na palce. Ponadto na skutek porażenia nerwów międzykostnych dochodzi do szponowatego ustawienia palców. W późniejszym czasie na skutek powstania licznych przykurczy mięśni prostowników z jednoczesnym zanikiem mięsni podeszwowych dochodzi do powstania tzw. stopy piętowej. W większości przypadków dochodzi do zniesienia odruchu skokowego oraz podeszwowego. Skutkiem porażenia nerwu piszczelowego jest także upośledzenie czucia w obszarze tylnej i dolnej powierzchni łydki oraz podeszwy stopy.
Postępowanie
Odpowiednia rehabilitacja, ćwiczenia zarówno bierne jak i czynne, które mają na celu przywrócenie utraconych funkcji porażonej kończyny. Szczególną uwagę należy poświęcić stopie, której czynności w największym stopniu zostały zaburzone.