Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Uszkodzenie nerwu strzałkowego wspólnego

Nerw strzałkowy wspólny stanowi jedną z dwóch gałęzi nerwu kulszowego. Związany jest z włóknami rdzeniowymi L4-S1, a jego początek w większości przypadków znajduje się w okolicy dołu podkolanowego. W końcowym odcinku ulega podziałowi na nerw strzałkowy powierzchowny i głęboki. 

Zakres unerwienia za pośrednictwem newru strzałkowego wspólnego

  1. ruchowy
    • prostowniki  podudzia i grzbietu stopy  ( mięsnie grupy przedniej)
    • mięśnie grupy bocznej podudzia
  2. czuciowy
    • powierzchnia boczna podudzia
    • powierzchnia grzbietowa stopy i palców

Przyczyny uszkodzenia nerwu strzałkowego wspólnego

Ze względu na powierzchowny przebieg w okolicy szyjki kości strzałkowej to właśnie w tym miejscu dochodzi do najczęstszych, mechanicznych uszkodzeń nerwu strzałkowego wspólnego m.in. na skutek złamania głowy strzałki. Ponadto  uszkodzenia nerwu mogą być spowodowane przez urazy okolicy dołu podkolanowego jak również zwichnięcia stawu kolanowego. 

Obraz kliniczny

Na skutek porażenia mięśni prostowników dochodzi do zniesienia ruchu zgięcia grzbietowego stopy i palców. Powoduje to powstanie tzw. stopy opadającej co uniemożliwia stanie na piecie. Ponadto na w wyniku porażenia mięsni strzałkowych dochodzi do obniżenia brzegu bocznego stopy. Te 2 czynniki determinują powstanie tzw. chodu brodzącego bądź bocianiego ponieważ chory w celu kompensacji jest zmuszony do nadmiernego zginania stawu kolanowego podczas chodzenia. 

Postępowanie

Indywidualnie dobrana rehabilitacja, ćwiczenia, które mają na celu przywrócenie utraconych funkcji porażonej kończyny, elektrostymulacja to tylko niektóre z metod jakie należy wdrożyć w przypadku postępowania zachowawczego. Bardzo ważne jest zadbanie o prawidłowe ułożenie stopy. W tym celu należy użyć specjalne ortezy, szyny, buty co w znaczny sposób pomoże zapobiec pojawieniu się przykurczy. 

Tagi

nerw strzałkowy wspólny dół podkolanowy stopa opadająca chód brodzący chód bociani

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej