Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Złamanie łopatki

Najczęściej do złamania łopatki dochodzi w wyniku urazu bezpośredniego powodującego także złamanie żeber i kręgosłupa.

Jakie części łopatki są narażone na złamanie?

Do złamania może dojść w obrębie szyjki, panewki, wyrostka barkowego oraz wyrostka kruczego.

Podział złamań

  1. Złamania trzonu powstające najczęściej na skutek mechanizmu bezpośredniego. Charakterystycznym objawem złamania jest powstanie pojedynczej bądź podwójnej szczeliny poniżej grzebieni łopatki. Dzięki mięśniom otaczającym łopatkę nie dochodzi do znacznego przemieszczenia fragmentów kostnych.
  2. Złamania awulsyjne do których dochodzi za pośrednictwem mięśnia dźwigacza łopatki, który powoduje złamanie kąta górnego łopatki oraz mięśnia zębatego przedniego powodującego złamanie w obrębie kąta dolnego.
  3. Złamania szyjki w większości przypadków wymagają różnicowania ze zwichnięciem stawu ramiennego.
  4. Złamania panewki.
  5. Złamania wyrostków barkowego i kruczego.

Jak rozpoznać złamanie w obrębie łopatki?

Klasycznym objawem jest zwiększona bolesność podczas wykonywania ruchów kończyną górną .Duże przemieszczenie odłamów kostnych znacznie upośledza bądź zupełnie uniemożliwia wykonywanie ruchów. W przypadku złamania łopatki konieczne jest zrobienie badania RTG w projekcji a-p oraz skośnej.

Możliwe powikłania

  • porażenie nerwu pachowego
  • uszkodzenie naczyń
  • zwichnięcie stawu ramiennego
  • złamanie obojczyka

Leczenie

W przypadku złamań łopatki najczęściej nie ma konieczności wprowadzania leczenia operacyjnego stąd niezbędne jest unieruchomienie kończyny, a w  późniejszym etapie rozpoczęcie ćwiczeń przywracających funkcję kończyny. Bardzo ważne jest wprowadzenie na wczesnym etapie ruchu odwodzenia i rotacji zewnętrznej. Dodatkowo jako terapie wspomagającą można zastosować zabiegi z zakresu fizykoterapii.
Wskazaniem do leczenia operacyjnego są złamania w obrębie panewki, szyjki oraz wyrostka kruczego, którym towarzyszy przemieszczenie odłamów.

Tagi

łopatka złamanie łopatki ograniczenie odwodzenia ograniczenie rotacji zewnętrzenej ból ręki

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej