Łokieć golfisty
Jest to tak naprawdę zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Dochodzi do powstania zespołu bólowego tkanek miękkich położonych bocznie w stosunku do stawu łokciowego – stąd nazwa łokieć golfisty.
Łokieć golfisty - jak powstaje?
Zespół ten w większości przypadków związany jest z uszkodzeniem przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka. Do ich uszkodzenia najczęściej doprowadzają liczne mikrourazy. Dochodzi do nich na skutek powstania dużych przeciążeń wynikających z powtarzalnych ruchów nadgarstka wbrew oporowi np. podczas długotrwałej gry w golfa. Efektem tego jest znaczny przerost masy mięśniowej. Pogrubiała głowa mięśnia trójgłowego ramienia i mięsień łokciowy dodatkowy mogą uciskać nerw łokciowy jego kanale prowadząc do kompresji.
Postępowanie
Nieodzowną częścią rehabilitacji są ćwiczenia oraz fizykoterapia. Bardzo dobre efekty terapeutyczne przynosi również masaż poprzeczny i kinesiotaping. Należy jednak pamiętać o unikaniu obciążeń prowadzących do powstania dolegliwości bólowych. W większości przypadków stosuje się również stabilizatory.