Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Złamanie bliższego końca kości ramiennej

Charakterystyka

Uszkodzenia te pojawiają się stosunkowo często i dotyczą wszystkich grup wiekowych. Struktury w obrębie których dochodzi do złamania to przede wszystkim:

  • głowa kości ramiennej
  • szyjka anatomiczna
  • szyjka chirurgiczna
  • guzek większy kości ramiennej
  • guzek mniejszy kości ramiennej

Charakterystyka uszkodzenia różni się w zależności od wieku ze względu na stopień wykształcenia układu kostnego. U osób młodych przyczyną uszkodzenia jest uraz spowodowany nakładem dużej siły do którego dochodzi w sytuacji gdy kończyna górna znajduje się w maksymalnym odwiedzeniu bądź też przywiedzeniu. U osób starszych ze względu na współistnienie chorób towarzyszących tj. osteoporoza już przy niewielkim urazie może dojść do złamania w obrębie końca bliższego kości ramiennej.

Typy złamań w obrębie odcinka bliższego kości ramiennej

  • awulsyjne złamania guzków kości ramiennej
  • złamania z przemieszczeniem
  • złamania, którym towarzyszy zwichnięcie stawu ramiennego
  • złamania, którym towarzyszą uszkodzenia chrzęstno-kostne powierzchni stawowej głowy kości ramiennej

Ważnym aspektem prognostycznym jest zachowanie ukrwienia głowy kości ramiennej po urazie, zwłaszcza tętnicy przedniej okalającej ramie.

Podział złamań

  1. Jednofragmentowe – w przypadku gdy nie dochodzi do przemieszczenia odłamów kostnych. Mniejsze znaczenie ma także rodzaj struktur, które uległy uszkodzeniu, a także ilość powstałych szczelin złamania.
  2. Dwufragmentowe – dotyczą urazu w obrębie guzków kości ramiennej. Uraz ten zaliczany jest także do złamań awulsyjnych. W przypadku gdy złamanie dotyczy szyjki anatomicznej wraz z uszkodzeniem powierzchni stawowej głowy kości ramiennej postępowanie może zakończyć się zabiegiem polegającym na założeniu protezy stawu ramiennego. Złamania w obrębie szyjki chirurgicznej w większości przypadków nie wymagają leczenia chirurgicznego, z wyjątkiem tych, które mają charakter złamania otwartego oraz ich nastawienie nie jest możliwe w zakresie leczenia zachowawczego.
  3. Trój fragmentowe – w przypadku tego uszkodzenia jeden z guzków kości ramiennej zawsze musi pozostać z nią w łączności zapewniając tym samym jej ciągle unaczynienie stąd zwykle konieczne jest postępowanie operacyjne.
  4. Czterofragmentowe -  jest to najpoważniejsze ze złamań ponieważ dochodzi do pozbawienia unaczynienia głowy kości ramiennej. Uszkodzenie to nie ma dobrego rokowania i w wielu przypadkach leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Dochodzi do licznych powikłań w tym:
  • brak zrostu
  • zrost w nieprawidłowym ustawieniu
  • martwica głowy kości ramiennej
  • przykurcz stawu ramiennego

Bez względu na rodzaj złamania po okresie unieruchomienia konieczna jest rehabilitacja pozwalająca na przywrócenie fizjologicznego zakresu ruchomości w stawie barkowym, odzyskanie właściwej siły mięśniowej jednocześnie zapobiegając postępowemu zanikowi mięśniowemu.

Tagi

zlamanie bliższego końca kości ramiennej urazy ręki uraz kończyny górnej złamania awulsyjne

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej