Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Złamanie szyjki chirurgicznej i anatomicznej kości ramiennej

Zdecydowanie częściej występują złamania w obrębie szyjki chirurgicznej do których dochodzi na skutek mechanizmu pośredniego np. upadku na kończynę górną.

Podział złamania

Najbardziej charakterystyczny podział dotyczy ustawienia odłamu kostnego:

 • złamanie przywiedzeniowe w którym dalszy odłam jest przywiedziony
 • złamanie odwiedzeniowe w którym dalszy odłam jest odwiedziony

Dobierając rodzaj leczenia uwzględnia się także możliwość ewentualnego przemieszczenia odłamów kostnych jak również wielofragmentowość złamania.

Objawy

Klasyczne objawy towarzyszące złamaniom tj:

 • dolegliwości bólowe
 • zaczerwienie
 • obrzęk
 • zniekształcenie obrysu
 • ograniczenie ruchomości

Ponadto charakterystycznym objawem w przypadku złamania szyjki chirurgicznej bądź anatomicznej jest duży krwiak, który powstaje w wyniku przerwania tętnicy okalającej ramię.
W każdym przypadku konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG w projekcji a-p i bocznej.

Powikłania

Wśród najczęstszych powikłań związanych ze złamaniem znajdują się :

 • porażenie nerwu pachowego unerwiającego mięsień naramienny
 • porażenie splotu ramiennego
 • zwichnięcie stawu ramiennego
 • złamanie głowy kości ramiennej

Postępowanie

W dużym stopniu uzależnione jest od rodzaju złamania, a także stopnia przemieszczenia odłamów kostnych.

 1. W przypadku złamań w których nie doszło do przemieszczenia oraz zaklinowania odłamów zaleca się założenie opatrunku gipsowego Desaulta bądź też ortezy na okres około 2-4 tygodni.
 2. W przypadku gdy dojdzie do kątowego przemieszczenia odłamów kostnych powyżej 25 stopni należy nastawić złamanie z zastosowaniem znieczulenia ogólnego. Należy pamiętać o ewentualnych powikłaniach ze strony układu naczyniowego i nerwowego.
 3. Złamania o charakterze odwiedzeniowym leczy się za pomocą wyciągu ustawionego w osi ramienia z jego wyraźnym przywiedzeniem. Takie ustawienie kończyny stabilizuje się za pomocą ortezy bądź opatrunku Desaulta na okres 4 tygodni.
 4. W przypadku złamań o charakterze przywiedzeniowym nastawienie powinno odbywać się za pomocą wyciągu ustawionego w osi ramienia z jego wyraźnym odwiedzeniem. Dalszym krokiem jest unieruchomienie kończyny w odwiedzeniowym opatrunku gipsowym bądź też szynie odwodzącej na okres 4-6 tygodni. Bardzo ważne jest aby staw ramienny w tym czasie został ustawiony w odwiedzeniu, zgięciu i rotacji zewnętrznej.
 5. Złamania wielofragmentowe którym towarzyszy uszkodzenie głowy kości ramiennej należy nastawić za pomocą wyciągu bezpośredniego założonego za wyrostek łokciowy.  W tym czasie kończyna musi zostać ułożona w odwiedzeniu do kąta 45-90 stopni. W niektórych przypadkach złamań wielofragmentowych konieczna jest protezoplastyka stawu ramiennego.

Leczenie zachowawcze w przypadku złamania szyjki chirurgicznej bądź anatomicznej przynosi oczekiwane rezultaty. Zabieg chirurgiczny stosuje się jedynie w przypadku gdy mamy do czynienia ze złamaniem:

 • któremu towarzyszy zwichniecie głowy kości ramiennej
 • wielofragmentowym u chorych w podeszłym wieku
 • skośnym z interpozycją mięsni
 • patologicznym

Wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest także niemożność unieruchomienia kończyny za pomocą opatrunku gipsowego na skutek niewydolności krążeniowej o oddechowej.
Rokowanie w dużej mierze zależy od stopnia uszkodzenia kończyny. Czynność stawu ramiennego zwykle powraca po okresie 4-6 tygodni. Zdarza się jednak, że leczenie nie przynosi efektów i dochodzi do powstania stawu rzekomego, zesztywnienia kończyny na skutek długiego unieruchomienia bądź też martwicy głowy kości ramiennej.

Tagi

szyjka chirurgiczna szyjka anatomiczna złamanie szyjki chirurgicznej złamanie szyjki anatomicznej złamanie blizszego końca kości ramiennej złamanie ręki

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej