Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Choroba Blounta

Jest to zaburzenie wzrostu bliższego końca piszczeli po stronie przyśrodkowej obejmujące nasadę, chrząstkę nasadową i przynasadę.

Etiologia

W wyniku nadmiernego nacisku  dochodzi do asymetrycznego wzrostu przyśrodkowej i tylnej chrząstki nasadowej i nasady piszczeli. Skutkuje to powstaniem szpotawego zniekształcenia piszczeli.  
Ze względu na wiek w który dochodzi do powstania choroby wyróżniamy 2 typy dziecięcy oraz późny.

  1. Typ dziecięcy występuje do 3 r.ż. W większości przypadków obustronnie. Dochodzi do ostrego zagięcia piszczeli poniżej kolana, wewnętrznej torsji piszczeli oraz  pronacji stopy, Efektem tego jest jednostronne skrócenie podudzia. Dość często w tym przypadku dochodzi do powstania stopy płasko-koslawej. 
  2. Typ późny
    • dziecięcy 3-10 r.ż. – zmiany obustronne
    • dorastający >11 r.ż. – zmiany jednostronne

Postępowanie

W fazie początkowej tak naprawdę głównie prowadzi się obserwacje. Leczenie operacyjne wprowadza się dopiero po ukończeniu 4 r.ż. jeśli kat szpotawości przekracza 15 stopni. W przypadku gdy pojawi się niestabilność kolana w wyniku rozciągnięcia LCL należy wykonać osteotomie korekcyjną. 
Oczywiście wszelkiego rodzaju ćwiczenia wzmacniające, utrzymujące prawidłowy zakres ruchu są niezbędne do tego aby dziecko mogło prawicowo funkcjonować. 

Tagi

szpotawość piszczeli piszczel bliższy koniec piszczeli schorzenie wieku dziecięcego zniekształcenie nogi

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej