Zwichnięcie stawu mostkowo-obojczykowego
Do zwichnięcia dochodzi w wyniku bezpośredniego uszkodzenia barku jako konsekwencja urazu sportowego bądź komunikacyjnego. Zdecydowanie częściej dotyczy osób młodych. W większości przypadków powstaje przemieszczenie w kierunku przednio górnym mostkowego końca obojczyka. Przemieszczenia w kierunku tylnym sa zdecydowanie rzadsze.
Podział zwichnięć:
-
Przednio-górne
-
Przednio-dolne
-
Tylne (powstają tylko w przypadku mechanizmu bezpośredniego)
Objawy:
- Poza klasycznymi dolegliwościami tj. ból, obrzęk czy ograniczenie ruchomości mamy do czynienia z charakterystycznym przemieszczeniem się końca obojczyka o którym mowa powyżej.
- Charakterystycznym objawem jest pojawienie się silnych dolegliwości bólowych, występujących także w trakcie wykonywania ruchów kończyną górną.
- Deformacja okolicy stawu mostkowo-obojczykowego której towarzyszy:
- Uniesienie skóry w przypadku zwichnięcia przedniego
- Zagłębienie skóry w przypadku zwichnięcia tylnego
- Sporadycznie zwichnięcie stawu mostkowo-obojczykowego może spowodować ucisk na narządy śródpiersia w tym przełyk, tchawica czy też naczynia krwionośne.
Postępowanie
- Nieoperacyjne – bezwzględnie należy nastawić zwichnięcie. Uzyskuję się to poprzez odwiedzenie i uniesienie ramienia. Nastawienie zwichnięcia poprzedzone zostaje założeniem wyciągu wzdłuż osi ramienia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek ograniczeń ruchomości należy wprowadzić ćwiczenia oraz zabiegi fizykoterapeutyczne mające na celu przywrócenie utraconych funkcji.
- Operacyjne– zabieg wykonuje się jedynie w przypadku gdy leczenie zachowawcze nie jest możliwe miedzy innymi w przypadku gdy doszło do interpozycji krążka stawowego. Leczenie operacyjne polega na usunięciu tkanek, prawidłowym nastawieniu zwichnięcia a następnie zszyciu torebki stawowej jak i odtworzeniu połączeń pomiędzy obojczykiem a mostkiem.