Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Przepuklina

To schorzenie powstające w wyniku zmniejszenia wytrzymałości powłok brzusznych skutkujące nieprawidłowym przemieszczeniem się części bądź też całych narządów poza jamę brzuszną. Wyróżnić można przepuklinę pępkową oraz okołopępkową. W każdej przepuklinie można zaobserwować:

  1. Wrota przepukliny – jest to rozstęp mięśniowy bądź też powięziowy w ścinie brzucha poprzez który może dojść do wydobycia zawartości przepukliny poza obręb jamy brzusznej.
  2. Worek przepuklinowy – utworzony został przez otrzewną ścienną, która uległa rozciągnięciu. W budowie wyróżnić należy trzon, dno i szyję. Worek przepuklinowy mogą wypełniać tak naprawdę wszystkie narządy jamy brzusznej jednak najczęściej spotykanymi narządami są jelito cienki oraz grube.

Jednym z pierwszych objawów powstania przepukliny jest powstanie dolegliwości bólowych oraz uczucia dyskomfortu w okolicy pępka szczególnie po znacznym wysiłku fizycznym, chronicznym kaszlu czy też zaparciach. Zewnętrznie przepuklina przejawia się wystąpieniem elastycznego guzka przebijającego się przez powłoki brzuszne. Największym niebezpieczeństwem jest uwięźnięcie przepukliny mogące doprowadzić niedrożności a nawet martwicy jelit. W takich sytuacjach konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej