Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Uszkodzenie pierścienia rotatorów

Kilka słów na temat anatomii.

Pierścień rotatorów zbudowany jest z mięśni, które pokrywają głowę kości ramiennej. W ich skład wchodzą mięśnie:

  • nadgrzebieniowy
  • podgrzebieniowy
  • obły mniejszy
  • podłopatkowy

Ponadto należy uwzględnić takie struktury jak kaletka podbarkowa, wyrostek barkowy łopatki czy też więzadło kruczo-barkowe. Są to elementy odgrywające dużą rolę stabilizacyjną, a co za tym idzie ulegają uszkodzeniu w przypadku powstałego urazu.
Jedną z głównych dolegliwości w obrębie pierścienia rotatorów jest powstanie ucisku w trakcie odwodzenia ramienia, szczególnie gdy zakres ruchu wykracza poza głowę kości ramiennej.
Do uszkodzenia pierścienia rotatorów najczęściej dochodzi na skutek zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto grupą najbardziej narażoną są sportowcy oraz osoby u których specyfika pracy związana jest z systematyczną powtarzalnością tych samych ruchów prowadząc do powstania licznych mikrourazów. Zmiany patologiczne w większości przypadków dotyczą ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego oraz miejsca jego przyczepu do guzka większego kości ramiennej. Należy także pamiętać, że uszkodzenia pierścienia rotatorów mogą być efektem innych

Podział uszkodzeń

  • Pierwotne

Powstają jako konsekwencja ciasnoty podbarkowej, zapalenia kaletki podbarkowej czy też ścięgien mięśni tworzących pierścień rotatorów. W pierwszym okresie objawy mogą być stłumione i praktycznie w ogóle niezauważalne. Z biegiem czasu stopniowo dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu ramiennego ora pogłębienia dolegliwości bólowych.

  • Ostre

Powstałe w wyniku urazu ścięgien mięśni tworzących pierścień rotatorów. Dotyczy to przede wszystkim mięśnia nadgrzebieniowego.

Objawy 

  • dolegliwości bólowe w obrębie guzka większego kości ramiennej.
  • dolegliwości bólowe podczas ruchu odwodzenia kończyny górnej w stawie ramiennym
  • ograniczenie ruchu odwodzenia oraz rotacji stawu ramiennego
  • znaczna różnica pomiędzy czynnym a biernym zakresem ruchu
  • odwodzenie możliwe jedynie po biernym uniesieniu kończyny do kąta 30-6o stopni
  • osłabienie siły mięśniowej
  • zanik mięsni w obrębie barku

Diagnostyka i postępowanie

W przypadku uszkodzenia stożka rotatorów konieczne jest wykonanie badania USG oraz rezonansu magnetycznego by stwierdzić czy doszło do częściowego bądź całkowitego uszkodzenia.

  1. Uszkodzenia częściowe – w pierwszym etapie stosuje się leczenie zachowawcze polegające na założeniu gipsu bądź też ortezy w odwiedzeniowym ułożeniu kończyny. Bardzo ważne jest aby po okresie 6-8 tygodni wprowadzić intensywną rehabilitację mającą na celu odtworzenie prawidłowego zakresu ruchu w stawie ramiennym. W przypadku gdy dolegliwości bólowe nie ustępują oraz w dalszym ciągu istnieje ograniczenie ruchomości należy rozpatrzeć wykonanie zabiegu.
  2. Uszkodzenie całkowite – zawsze wymagają leczenia operacyjnego którego nadrzędnym celem jest odtworzenie pierścienia rotatorów.

Tagi

obręcz barkowa stożek rotatorów uszkodzenie stożka rotatorów mięsień nadgrzebieniowy mięsień podgrzebieniowy mięsień podłopatkowy mięsień obły mniejszy

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej