Skręcenie stawów międzykręgowych w odcinku szyjnym
Do urazu stawów międzykręgowych dochodzi na skutek silnego skręcenia bądź też zgięcia szyi. Często mówi się o tzw. mechanizmie wyprostnym. Konsekwencją powstałego urazu jest naciągnięcie, rozwarstwienie jak również przerwanie więzadeł, torebek stawowych a nawet mięsni. W urazie tym nie dochodzi do podwichnięcia oraz zwichnięcia stawów międzykręgowych.
Objawy
- Miejscowa oraz uciskowa bolesność w miejscu urazu.
- Obrzęk oraz wylew krwawy wokół korzeni nerwowych mogą spowodować powstanie bólu korzeniowego, który promieniuje zarówno do ramienia jak i ręki.
- Bolesność powiązana z zaburzeniami czucia w trakcie połykania wskazuje na wystąpienie wyprostnego mechanizmu urazu, a same objawy mogę świadczyć o powstaniu krwiaka pozagardłowego.
- Warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach silne dolegliwości bólowe przeplatane są okresami remisji.
Postępowanie
W celu wykluczenia podwichnięcia bądź też zwichnięcia stawów międzykręgowych wykonuje się zdjęcie RTG. Obraz wykazuje poszerzenie przestrzeni pomiędzy kręgami. Niemniej jednak nie zawsze jakiekolwiek zmiany są widoczne. W takim wypadku należy wykonać badanie rezonansu magnetycznego.
Po potwierdzeniu diagnozy na okres około 8 tygodni zakłada się kołnierz ortopedyczny. Kolejnym ważnym etapem jest wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających mięśnie szyi . W większości przypadków leczenie zachowawcze wystarcza jednak w sytuacji gdy utrzymuje się objawowa niestabilność segmentu ruchowego konieczne jest chirurgiczne usztywnienie.