Profesjonalna baza wiedzy z zakresu fizjoterapii.

Uszkodzenia wyprostne kręgosłupa szyjnego

Do tego typu uszkodzeń dochodzi najczęściej w wyniku np. upadku podbródkiem na wannę bądź brzeg umywalki, gwałtownego zatrzymania pojazdu, najechania na tył pojazdu przez inny samochód szczególnie gdy w samochodzie nie ma zagłówków. Ten rodzaj uszkodzeń określany jest typem „whiplash” smagnięcie biczem. Charakteryzujący się rozerwaniem więzadła podłużnego przedniego, krążka międzykręgowego, a także zwichnięciem stawów międzykręgowych. W niektórych przypadkach dochodzi do tzw. zwichnięć chwilowych, które ulegają samoistnemu nastawieniu. Zdarza jednak, że uraz może spowodować ucisk bądź też uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Objawy

Poczynając od niewielkich, bólowych objawów, kończąc na całkowitym porażeniu będącym następstwem uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Postępowanie

W pierwszej kolejności należy unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa w kołnierzu ortopedycznym. Następnie należy wykonać badanie RTG w projekcji  a-p i bocznej z względu na ocenę ewentualnych, współistniejących obrażeń tj. złamania trzonów, łuków bądź wyrostków stawowych kręgów. W celu oceny ewentualnej niestabilności należy wykonać RTG czynnościowe natomiast diagnostyka tkanek miękkich jest możliwa jedynie po wykonaniu badania rezonansu magnetycznego, który także znajduje się w wykazie zalecanych badań w przypadku wszystkich uszkodzeń wyprostnych w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa.
W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatu, niestabilność w dalszym ciągu się utrzymuje należy rozważyć wykonanie zabiegu operacyjnego polegającego na usztywnieniu uszkodzonego segmentu ruchowego. W przypadku gdy doszło do ucisku na rdzeń kręgowy należy niezwłocznie odbarczyć oraz usztywnić segment ruchowy na poziomie którego doszło do urazu.

Tagi

uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa whiplash smagnięcie biczem uraz spowodowany wypadkiem samochodowym

Administracja nie ponosi odpowiedzialnośći za treści publikowane przez użytkowników.
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies. Dowiedz się więcej